Federal Legislation
January 5, 2007 2004

SJR 1 - Marriage Protection Amendment

Action Requested:
No action required. This bill died at the end of the 109th Congress.

Background:
Official purpose: Proposing an amendment to the Constitution of the United States relating to marriage.

Introduced: January 24, 2005 by Senator Wayne Allard [R-CO]

Cosponsors: http://thomas.loc.gov/cgi-bin/bdquery/z?d109:SJ00001:@@@P(32)

Status:

1/24/2005Introduced/originated in Senate
5/18/2006 Committee on the Judiciary. Reported by Senator Specter without amendment. Without written report.
6/7/2006 Senate floor actions: Cloture on the motion to proceed not invoked in Senate by Yea-Nay Vote. 49 - 48. Record Vote Number: 163.

Bill Summary and Status: http://thomas.loc.gov/cgi-bin/bdquery/z?d109:SJ00001:@@@L&summ2=m&

HSLDA's Position:
See below.

 Other Resources

SJR 1 (pdf)

Why HSLDA is Fighting Against Same-Sex Marriages

Questions and Answers on the Marriage Amendment