HSLDA Contests: ART | ESSAY | PHOTO | POETRY | VIDEO
 
Photo Contest
 

Announcing 2013 Poetry Contest Winners

Poetry Contest Archives
2012  2011
2010  2009
2008  2007
2006  2005

The results of the 2013 Poetry Contest are in! Students were asked to submit poems following the rhyme scheme, length and meter of sample poems by three Romantic-era poets: Robert Louis Stevenson, Alfred Lord Tennyson, and Robert Burns. Poems were to employ great creativity of idea and expression in the exploration of one of three themes. The judges enjoyed the variety of subjects the students chose, and there were many fine entries in all three age categories.

CATEGORY I

Ages 7–10
Theme: A Pet, Person, or Place

 

First Place
“Fog in Pearl Harbor”
by Iris Riverstone
Waianae, Hawaii

Second Place
“Makaha Heat”
by Iris Riverstone
Waianae, Hawaii

Third Place
“Dinos”
by Jakob Wedel
Lakewood, Colorado

Honorable
Mention

“My Haven”
by Esther Woelfel
Cole Camp, Missouri

Honorable
Mention

“The Crocodile”
by Leah Bowen
Clovis, California

Finalists
Kaleth Cushman
Hannah DeJolie
Ruby Enge
Hannah Griffin
Kyle Hamel
Annalisa Hamilton
Vincent Mead
Elijah Moon
Tryphena Mundell
Oscar Shingledecker
Kendall Tuten
Chloe Tuten

CATEGORY II

Ages 11–14
Theme: the Five Senses

 
 

First Place
“Scotland’s Sounds”
by Catherine Chesebro
Millville, New Jersey

Second Place
“Sparrow in a Storm”
by Mikaela Day
Browns Mills, New Jersey

Third Place
“Coal Dust”
by Alison Pataky
Newberry, Florida

Honorable
Mention

“Symphony of Smell”
by Kaylee Spears
Falls Church, Virginia

Honorable
Mention

“The Traveler”
by Charles Lockridge
Armed Forces, Europe

Finalists
Dominic Brown
Olivia Chaney
Christina Gatchel
Charles Lockridge
Dalayna Marji
Max Marsh
Mary Montgomery
Micalah Piazza
Colt Powell
Joshua Roy
Kaylee Spears
Miriam Stangeland

CATEGORY III

Ages 15–19
Theme: Where I Am, Where I’ve Been, Where I’m Going

First Place
“The Color of Glory”
by Sheila Roberts
Chardon, Ohio

Second Place
“Neapolis”
by Austin Zick
Armed Forces, Europe

Third Place
“A Measure of Greatness”
by David Sargent
Chittenden, Vermont

Honorable
Mention

“The World I Live In”
by Michael Teoli
Guilford, New York

Honorable
Mention

“The Traveler”
by Lucia Morud
Warren, Oregon

Finalist
Brooke Barenfanger
Jonathan Culbreath
Megan Delaney
Cera Hanson
Shannon Johnson
Stephanie Kline
Stephen Miller
Nathan Quick
Abigail Spears
Ramona Tausz
Tiffany Tigges
Mary Woods