HSLDA Contests: ART | ESSAY | PHOTO | POETRY | VIDEO
 
Photo Contest
 

2011 Winners Announced

It is with great pleasure that we announce the results of the 2011 HSLDA Art Contest. You will find the results listed below by category.

Art Contest Archives
2010   2009
2008   2006
2005   2004
2003

Congratulations to all the winners and the finalists! You all deserve to be proud of the work you submitted and honored for the excellence your work demonstrates for homeschooling.

Details on the 2012 HSLDA Art Contest should be available in the winter.

For 2011 we asked students to submit art that illustrated various themes in three categories.

Category 1 (ages 7–10): It’s Mine…
Category 2 (ages 11–14): It’s Alive…
Category 3 (ages 15–19): It’s Complicated…

CATEGORY I

First Place
Charis Forbes
Charis Forbes
Norman, OK

Second Place
Lydiann Forbes
Lydiann Forbes
Norman, OK

Third Place
Clara Mae Johnson
Clara Mae Johnson
Summerville, SC

Honorable Mention
Silas Motyka
Silas Motyka
Ludington, MI

Honorable Mention
Nathaniel Griffis
Nathaniel Griffis
Hernando, FL

Finalists:

Brianna Lee
Poway, CA

Madelyn Salmonowicz
Poplar Grove, IL

Rachel McCray
Schererville, IN

Grace Bodnovich
Valley View, OH

Manna Foust
Arden, NC

Kristin McBee
Northridge, CA

Sarah Beane
Ft Jones, CA

Shayla Culverhouse
Rapid City, SD

Lucy Ann Sotak
Arvada, CO

Abigail Logan
Newcastle, WY

CATEGORY II

First Place
Shalom Eis
Shalom Eis
Dewey, AZ

Second Place
Abby Gramly
Abby Gramly
Glenwood, Australia

Third Place
Rochelle Owen
Rochelle Owen
Rogue River, OR

Honorable Mention
Kelly Bast
Kelly Bast
Brookfield, IL

Honorable Mention
Stacia Hiramine
Stacia Hiramine
Colorado Springs, CO

Finalists:

Jesus “Jr” Trejo
Lodi, CA

Anna Kuehne
Auburn, MI

Jonathan Minor
Sherman Oaks, CA

Anna Hoppe
Bellville, MI

Elizabeth Pinkham
Leesburg, VA

Andrew Janesko
Lenexa, KS

Peter Cook
Maumelle, AR

Hannah Serafino
New Haven, MO

Rachel Lindke
Gasport, NY

Alicia Allen
Toledo, OH

Benjamin Michaelis
Bolivar, MO

Rachel Scott
Harrington, DE

CATEGORY III

First Place
Ruth Hoppe
Ruth Hoppe
Bellville, MI

Second Place
Joanna Garcia
Joanna Garcia
Thurmont, MD

Third Place
Kelsey Hamersley
Kelsey Hamersley
Rittman, OH

Honorable Mention
Garrett Rozendaal
Garrett Rozendaal
Prescott Valley, AZ

Honorable Mention
Cody Shank
Cody Shank
Bowling Green, OH

Finalists:

Briana Cook
Andover, KS

Rachel Haldeman
Adel, IA

Brady King
Livingston, TX

Christa Smith
Sand Diego, CA

Esther Higginbottom
Bluffton, IN

Danielle Smith
San Diego, CA

Anna Christensen
Montgomery, IL

Hannah Seda
Hillsborough, NJ

Alexandra Lund
Ham Lake, MN

Serafina Quintero
Albuquerque, NM

Abigail Ymker
Dixon, MO

Please contact Contest Coordinator Julie LaRock at contests@hslda.org with any questions.